BibliotekaWYNIKI BIBLIOTECZNEGO KONKURSU POPRAWNEJ POLSZCZYZNY


W dniu 9 lutego 2018 roku w Auli na lekcji 5 i 6 odbył się III Konkurs Poprawnej Polszczyzny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadającego na 21 lutego.


W konkursie wzięło udział 32 uczniów naszej szkoły, którzy odważyli się zmierzyć z polszczyzną. Konkurs polegał na napisaniu dyktanda i rozwiązaniu testów z zakresu ortografii, składni, fleksji, frazeologii i poprawnej budowy zdań. Zdobyć można było 132 punkty.


Skład jury: p. Maria Ciężobka, p. Grzegorz Klag, p. Renata Kubaszek-Gelata, p. Dorota Żmuda.


I miejsce i tytuł


„Mistrza Poprawnej Polszczyzny”


zdobył Marcin Głodziak z klasy 1 A z liczbą 100 punktów!!!


 II miejsceOliwia Wnuk z klasy 2 D


z liczbą 91 punktów!!


 III miejsceGabriela Zagata z klasy 3 G


z liczbą 90 punktów!


 ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


 


Prace i zdobyte punkty wszystkich uczestników konkursu są do wglądu w bibliotece szkolnej. 


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=412
   Konkurs Poprawnej Polszczyzny!


Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie poprawnej polszczyzny. Konkurs polega na napisaniu dyktanda i rozwiązaniu zadań związanych z językiem ojczystym w formie testu wyboru.


9 lutego 2018 r. w Auli na lekcji 5 (po długiej przerwie) odbędzie się konkurs o tytuł „Mistrza Poprawnej Polszczyzny” .


Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej do dnia 6 lutego 2018 r. (wtorek).


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL – PODSUMOWANIE


8.12.2017 r. w naszej szkole zakończył się maraton pisania listów Amnesty International zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski.


Napisaliśmy 347 listów!!!


Apelowaliśmy do Ministra Sprawiedliwości Turcji w sprawie uwolnienia „10 ze Stambułu”, uwięzionych za obronę praw człowieka (54 listy), a do Premiera Jamajki w sprawie ochrony Shackelii Jackson, która walczy, aby morderstwo nie uszło policji bezkarnie (46 listów). Minister Sprawiedliwości Madagaskaru otrzyma od nas 62 listy w sprawie uwolnienia Clovisa Razafimalala skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego, a do Prezydenta Czadu wpłyną od nas 53 listy z prośbą o bezwarunkowe i natychmiastowe uwolnienie z wiezienia Mahadina, któremu grozi dożywocie za publikację posta na Facebooku, dotyczącego pokojowej krytyki rządu. W sprawie Ni Yulan z Chin skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów, wysyłamy 50 listów do Dyrektora Pekińskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Prezydenta Egiptu prosimy o uwolnienie Hanan Badr el-Din aresztowanej za kampanię na rzecz osób zaginionych (26 listów). Grupa ludzi (MILPAH) walcząca w obronie swojej ziemi sama potrzebuje ochrony i o nią prosimy Prezydenta Hondurasu (26 listów). Do Premiera Izraela apelujemy o unieważnienie zarzutów przeciwko Faridowi al-Atrashowi i Issie Amro za protest przeciwko zbrodniom wojennym (29 listów).


Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji! „Goszczyński” udowodnił, że jesteśmy wrażliwi na krzywdę i los ludzi broniących praw człowieka!!!


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=366
1 grudnia 2017 od godz. 8:00 w naszej szkole rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. Będziemy mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International, a u nas przez Bibliotekę Szkolną oraz Samorząd Uczniowski i napisać list.


Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Potrzebują naszego wsparcia, dlatego podczas Maratonu będziemy pisać między innymi w obronie: SHACKELII JACKSON (Jamajka), nękanej za przeciwstawianie się przemocy policjantów, MAHADINA (Czad), grozi mu więzienie za posta na Facebooku, CLOVISA RAZAFIMALALA (Madagaskar), skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego.


Maraton Pisania Listów odbywa się, co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W „Goszczyńskim” będziemy pisać w dniach 1-8 grudnia 2017 roku. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Podczas maratonu zostanie przeprowadzona dobrowolna zbiórka pieniędzy na znaczki pocztowe.


 Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi!!!Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne!!!


Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2016 roku w całej Polsce napisano 356 645 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl.


Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Chcą świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierują się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane.


Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddają oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniają opresyjne prawa i uwalniają ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania. W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”. 
 UWAGA! UWAGA!! UWAGA!!!


Trwa kiermasz książki przeczytanej!!!


Gdzie? Przy bibliotece szkolnej.


Kiedy? Przez cały listopad.


Dlaczego? Wspieramy akcję „Ciacho dla Kamila”.


Zapraszamy!
 PODSUMOWANIE Z OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Przez cały miesiąc październik nasza biblioteka obchodziła swoje święto. Z tej okazji pięknie udekorowałyśmy bibliotekę plakatami wykonanymi przez uczniów, każdy kto nas odwiedził został poczęstowany cukierkiem i miłym uśmiechem.


Zorganizowałyśmy konkurs o mistrzu grozy, popularnym autorze wśród młodzieży – Stephenie Kingu.


Przygotowałyśmy 21 różnych ilustracji, na podstawie których odbiorca miał odgadnąć tytuł lektury. Ta zabawa okazała się nie tyle ciekawa wśród uczniów co cieszyła się dużą popularnością wśród nauczycieli. Była pewnego rodzaju wyzwaniem i odświeżeniem sobie lektur szkolnych.


W bibliotece można było wylosować zagadki z różnych dziedzin nauki, wiedzy o szkole i bibliotece. Zagadki były chętnie losowane, pytania ciekawe, czasem zaskakujące, a nagrody jedyne w swoim rodzaju – słodycze J.


Obecnie trwa kiermasz książki przeczytanej, na który serdecznie zapraszamy, gdyż zebrane pieniądze chcemy przekazać Kamilowi Joniakowi na dalsze leczenie.


Na tablicy przed biblioteką wisi gazetka „Listopadowe kalendarium”, zachęcamy do zatrzymania się i chwili zadumy.  


 


 
Goszczyński ogłasza „polowanie na książkę”!!!


1000 szkół w całej Polsce weźmie udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę” wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.


2 listopada wystartuje pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkół trafią plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. Książkę będzie można wypożyczyć na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Spośród 5000 zgłoszeń organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów, którzy przez cały listopad będą zachęcali do czytania w swoich szkołach. Każdy Ambasador otrzyma koszulkę z kodem QR, dającym dostęp do 12 bestsellerowych e-booków. Do udziału w akcji zachęcali uczniów popularni vlogerzy: Historia bez cenzury i EMCE.


Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.


Czytaj PL do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie blisko 500 miast i miejscowości. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Zeszłoroczna edycja  zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej.


Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Lista dostępnych książek:


1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”


2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”


3. Gregory David Roberts „Shantaram”


4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”


5. Anna Kamińska „Wanda”


6. Jakub Małecki „Ślady”


7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”


8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”


9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”


10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”


11. Jon Ronson „#WstydźSię!”


12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”


 


Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink


Partnerstwo strategiczne: Instytut Książki


Organizatorzy odsłony w szkołach (Upoluj swoją książkę): Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink


Wydawcy: Znak Horyzont, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, SQN, Smak Słowa, Zysk, Wydawnictwo Czarna Owca, Otwarte, Insignis Media, Znak Emotikon


Miasta partnerskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów


Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy


Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Dunedin, Edynburg, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga, Reykjavik, Dundee


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


  


 
Wyniki konkursu o Stephenie Kingu - 11.10.2017 r.


Konkurs odbył się w dniu 11 października 2017 r. na lekcji 5 w Auli, zorganizowany z okazji 70. rocznicy urodzin autora. W konkursie wzięło udział 10 osób naszej szkoły, którzy rozwiązywali test o życiu i twórczości Stephena Kinga. Do zdobycia były 24 punkty.


I miejscePatrycja Polak z klasy 2 C z liczbą punktów 22


II miejsceMagdalena Pałka z klasy 2 E z liczbą punktów 18


III miejsceEmilia Mszanik z klasy 3 G z liczbą punktów 17


ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


A pozostałym dziękujemy za udział!!!


   
PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2017 - 30.09.2017 r.


pod hasłem: Książka nas łączy!


Z tej okazji zapraszamy:


- do udziału w konkursach:


• Stephen King – mistrz horroru – test z wiedzy o życiu i twórczości,


• Ilustracje do lektur – przyporządkowanie tytułów lektur do ilustracji,


- do rozwiązywania zagadek w bibliotece szkolnej,


- na kiermasz książki przeczytanej,


- wyjścia do biblioteki uczelnianej PPWSZ w Nowym Targu.


Zapraszamy!  
Chcesz 6 z języka polskiego? 30.09.2017 r.


Lubisz horrory?


Czytasz Kinga?


Stephena Kinga?


Sprawdź się!!!


Zapraszamy na konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stephena Kinga. Pomocna może okazać się gazetka biblioteczna.


Zgłoszenia przyjmujemy w bibliotece szkolnej do 4 października 2017 r.


   


 
WYNIKI BIBLIOTECZNEGO KONKURSU POPRAWNEJ POLSZCZYZNY  - 2.03.2016 r.


W dniu 24 lutego 2016 roku w Auli na lekcji 5 i 6 odbył się Konkurs Poprawnej Polszczyzny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadającego na 21 lutego.


W konkursie wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły, którzy chcieli zmierzyć się z naszą polszczyzną. Konkurs polegał na napisaniu dyktanda i rozwiązaniu dwóch testów związanych z językiem ojczystym. Sprawdzały one wiedzę i umiejętności z zakresu, m. in. ortografii, interpunkcji, frazeologii, fleksji, składni, poprawnej budowy zdań. Do zdobycia były 82 punkty.


Skład jury: p. Maria Ciężobka, p. Grzegorz Klag, p. Renata Kubaszek-Gelata, p. Dorota Żmuda i p. Katarzyna Żmuda.


I miejsce i tytuł „Mistrza Poprawnej Polszczyzny” zdobyła Klaudia Bednarczyk z klasy 3 H z liczbą punktów 63


II miejsce – Robert Tomaszkowicz z klasy 2 G oraz Julia Jagiełowicz z klasy 3 D z liczbą punktów 61


III miejsce – Mikołaj Szostek z klasy 3 F z liczba punktów 60


ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!


Pozostali uczestnicy konkursu również osiągnęli dobre wyniki. Prace i zdobyte punkty są do wglądu w bibliotece szkolnej . WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I GRATULUJEMY!!!!


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=159


 
BĄDŹMY DUMNI, ŻE UMIEMY NIM WŁADAĆ!  - 19.02.2016 r.


21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku UNESCO, która ustanowiła ten dzień, chce zwrócić uwagę na marginalizację i wykluczenie mniejszości przez brak dostępu do edukacji w językach ojczystych.


Biblioteka szkolna włącza się w te obchody i organizuje konkurs na „Mistrza Poprawnej Polszczyzny”. Składać się on będzie z dwóch testów i dyktanda. Odbędzie się 24 lutego (środa) 2016 r. na 5 lekcji (11.35) w Auli. Zgłoszenia przyjmujemy do 23 lutego (wtorku) w bibliotece szkolnej.


Przyjdź i sprawdź się, tytuł Mistrza nosi się godnie! Zapraszamy! 
PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2015 - 14.10.2015 r.


pod hasłem: Biblioteki rządzą!


Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 roku. Najpierw był to jeden dzień świętowania, a od 2008 roku – cały październik.


Z tej okazji zapraszamy:- do udziału w głosowaniu na Książkową Listę Przebojów Goszczyńskiego 2015. Każdy może przyjść i podać autora i tytuł swojej ulubionej książki. Głosy oddajemy w bibliotece szkolnej do 31 października 2015 roku na specjalnych kuponach,


- do obejrzenia wystawy „Nauczyciele polecają” na tablicy przy bibliotece szkolnej. Znajdziesz tam ciekawe propozycje książkowe polecane przez naszych nauczycieli. Może zainspirują Cię do czytania?


- do udziału w konkursie krzyżówkowym z różnych dziedzin wiedzy. Krzyżówki znajdziesz na tablicy przed biblioteką szkolną. Należy je wypełnić na długiej przerwie i oddać do biblioteki. Pod koniec miesiąca będzie losowanie nagród,


- do czytania różnych sentencji napisanych na kolorowych jesiennych liściach, które pojawiły się na drzwiach do sal lekcyjnych. Sentencje te skłaniają do refleksji o czytaniu, roli biblioteki i książek w procesie zdobywania wiedzy oraz rozwoju każdego człowieka,


- na kiermasz nowych i tanich książek. Jest to propozycja księgarni i hurtowni taniej książki Tuliszki.


Zapraszamy! 
 TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH - 2.10.2015 r.


W dniach od 23 września do 2 października 2015 r. na głównym korytarzy (I piętro) naszej szkoły miała miejsce wystawa Zakazanych Książek. Zorganizowana została z okazji obchodzonego po raz piąty w Polsce Tygodnia Książek Zakazanych. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.


Od wieków na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale także książki. Zabrania się ich czytania, posiadania w domowej biblioteczce, a nawet zaglądania do nich w bibliotekach. Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki jak "Manifest Komunistyczny", "Rok 1984" George Orwella czy Biblia, ale także "Czerwony kapturek" czy "Harry Potter". Wystawa była formą akcji uświadamiającej, jak ważna jest wolność intelektualna. Można było się dowiedzieć kto zakazywał, kiedy zakazywał i dlaczego. Była okazją do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęceniem do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej itd.


Na wystawie znalazły się:


„Do the Revolution, Baby - książki zakazane z powodów politycznych”


„Wbrew regułom - książki zakazane z powodów społecznych”


„Niegrzeczne zabawy - książki zakazane z powodów obyczajowych”


„Bez wieczornego pacierza - książki zakazane z powodów religijnych”


Dużo książek z „listy zakazanych” znajduje się w bibliotece szkolnej. W każdej chwili można po nie sięgnąć i wyrobić sobie własną opinię.


Zapraszamy!


 


I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl