Kuźnia Talentów

W ramach tego projektu prowadzone są działania sprzyjające promocji i rozwoju talentów uczniów


 


KONCERTY KOLĘD


 Święta Bożego Narodzenia to czas dawania, dzielenia się tym, co mamy. To również czas, który chcemy spędzać razem, w gronie najbliższych, przyjaciół, rodziny, znajomych. Wspólne kolędowanie uczniów jest tradycją naszego Liceum. Zepoły klasowe prezentują przygotowaną kolęde. Stałym punktem koncertów jest popisowy występ grona pedagogicznego


 Koncert Kolęd-  20 grudnia 2013 roku


 Był to koncert wyjątkowy, w stosunku do poprzednich, ponieważ tym razem uczniowie nie pomieścili się już w auli szkolnej i wyszli na większą scenę – w Miejskim Ośrodku Kultury! Było to dla większości występujących pierwsze zetknięcie z tak dużą publicznością, co wiązało się z tremą i motywującym (miejmy nadzieję) stresem. Dziękujemy Dyrekcji MOK za udostępnienie nam tej sceny. Pomimo rzutu na głęboką wodę uczniowie spisali się rewelacyjnie, koncert był fantastyczny, a miłe wrażenia po nim pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo. Koncert rozpoczął zespół „Świąteczny Fakultet”. Kto kryje się za tą nazwą, nietrudno zgadnąć – oczywiście maturzyści! Była to jedyna grupa z trzecich klas, pozostali najwyraźniej pilnie się uczą. Połączone siły klas 3B i 3G, wzmocnione przez 2A, zaowocowały energiczną mieszanką z hitem „Boska kolęda” na czele. Występ można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=V0K1TeduTDI W dalszej części koncertu można było posłuchać pięknych wykonań kolęd i pastorałek, zarówno po polsku jak i po angielsku, niemiecku czy rosyjsku. W języku rosyjskim zaśpiewał chór przygotowany przez Panią prof. Stanisławę Świerszczek, a po niemiecku „Goszczyńskie Słowiki”, prawdopodobnie największy zorganizowany chór w historii tej szkoły, przygotowany przez Panią prof. Jadwigę Leję. Oba występy zachwyciły nie tylko od strony wokalnej, ale również pod względem znakomitej znajomości języków obcych, co jest wizytówką naszego Liceum.  


 W najsłynniejszej świątecznej piosence zespołu „Czerwone Gitary” zaprezentowała się klasa 1A, przedstawiając własną interpretację utworu. Wykonania można posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=xOXwpCUeb5s Wraz z wychowawczynią wystąpiła klasa 1E, a ich piękne wykonanie kolędy „Na Boże Narodzenie” brzmiało jak profesjonalny chór. Przy akompaniamencie dżamby i gitar wesoło zaśpiewała klasa 1D, której nawet „Skrzypiący wóz i wielki mróz” nie przeszkodziły w cieszeniu się z narodzin Jezusa. Ze strony instrumentalnej, ale również wokalnej, fantastycznie zaprezentowała się klasa 1H, której uczniowie grali na fortepianie, skrzypcach i flecie, śpiewając kolędę „Mizerna cicha”. Angielskie życzenia „Merry Christmas” złożyły klasy 1C i 1B. Dodatkowo dziewczyny z 1B przygotowały małą niespodziankę w postaci układu tanecznego, w którym genialnie się zaprezentowały. Mini-przedstawienie teatralne do kolędy „Dzisiaj w Betlejem” przy akompaniamencie akordeonu przygotowała klasa 1F. „Zawieja i beznadzieja” w wykonaniu solistów i chóru z klasy 1G okazała się debiutem talentów. Występ można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=bqOuLhBAH2U Wzruszającą świąteczną piosenkę, o tym, że Bóg się nie wstydzi, że jest taki mały, zaśpiewała klasa 2G. Soliści spisali się fantastycznie, a instrumentalistki i klasowy chór wspólnie stworzyli niesamowity nastrój. Przy świetnym fortepianowym akompaniamencie klasa 2F zaprezentowała piosenkę „Rocking around the Christmas Tree”. Energiczny i mocno taneczny występ dała klasa 2D, która przygotowała przezabawny i uroczy układ do piosenki „Świeć gwiazdeczko”. Do klasy dołączył również „duchowy wychowawca” –mgr Wojciech Grzybek. Wszyscy bawili się świetnie oglądając ich występ. Koncert okazał się wielkim sukcesem, nad organizacją czuwała Pani Dorota Żmuda, która co roku świetnie przygotowuje uczniów i jak widać z roku na rok przybywa chętnych do zaprezentowania się zarówno solowo jak i klasowo. Wszystkie klasy spisały się znakomicie, przy tej okazji można było zaobserwować jak wiele talentów mają uczniowie naszego Liceum. Przypieczętowaniem sukcesu koncertu było zaproszenie zespołu „Świąteczny Fakultet” przez Dyrekcję Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, do zagrania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! 


Koncert Kolęd. 19.12.2008r.


W auli naszej szkoły spotkaliśmy się w przeddzień narodzin Bożej Dzieciny, by wspólnie pokolędować. Swoje talenty muzyczne zaprezentowali uczennice i uczniowie 12 klas (1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 1f, 1g, 2a, 2d, 2f, 2g i "Grupa Księdza") i solistka Magda Bałajewicz, której towarzyszyły koleżanki, ilustrując tańcem treść wykonywanej przez nią w języku angielskim, pieśni. Słuchacze byli świadkami intrygujących aranżacji tradycyjnych i współczesnych polskich kolęd i pastorałek, fascynujących wykonań z ogromnym poczuciem humoru (kl. 2f, 2a). Oprócz kolęd w j. polskim i angielskim wysłuchaliśmy utworów włoskich wykonanych w tym języku przez kl. 1g i 2g. Wesołych Świąt w języku hiszpańskim życzyła kl. 1f.


DZIEŃ LUZU


Dzień Luzu Szkolnego, który odbywa sie od wielu lat w szkole, jest okazją aby nasi uczniowie pokazali się również jako artyści, tancerze lub sportowcy. Nietrudno było zauważyć, że w naszej szkole mamy wielu utalentowanych, młodych ludzi. Atmosfera tego wyjątkowego dnia jest niepowtarzalna. Zapewnione przez Samorząd atrakcje przyciągają wielu uczniów. Oblegana jest zarówno aula gdzie odbywają się występy kabaretów oraz koncerty muzyczne jak i sala gimnastyczna gdzie toczy się zacięta rywalizacja również pomiędzy uczniami, a nauczycielami. Dużym powodzeniem cieszą się kursy tańca towarzyskiego prowadzony  przez wyjątkowych tancerzy naszego Lo. Podsumowanie dnia  to gala rozdania nagród w  plebiscytu Sewerynusy.Dzień Luzu to możliwość przdstawienia przez uczniów swoich pasji, talentów, zainteresowań , integracja młodzieży i pedagogów, wiele emocji i nade wszystko dobra zabawa.


Dzień Luzu Szkolnego- 24.06.2014


 W I LO im. Seweryna Goszczyńskiego, jak co roku w ostatnim tygodniu przed wakacjami uczniowie i nauczyciele postanowili się wyluzować. W programie Dnia Luzu Szkolnego znalazły się imprezy sportowe, turniej w e-sporcie, turniej kostki Rubika i II gala rozdania Sewerynusów.


Tradycyjny już towarzyski mecz siatkówki nauczyciele contra uczniowie w tym roku zakończył się porażką grona profesorskiego. Młodzież ‘Goszcza’ pokonała swoich nauczycieli 3-0.  W piłce nożnej pierwszoklasiści okazali się lepsi od swoich rok starszych kolegów- reprezentacja klas I wygrała mecz 5-2. Odbyły się też mecze: piłki nożnej dziewcząt, piłki ręcznej koszykówki w składach mieszanych. 


Dla wszystkich kochających sport inaczej ( a było ich nie mało!) odbył się pierwszy w Goszczu turniej w e-sporcie.  To nie lada gratka dla wszystkich ‘nerdów’ móc spędzić  prawie 5 godzin w szkole grając w ulubione gry komputerowe. Miłośnicy fantasy rywalizowali w 4 pięcioosobowych drużynach w League of Legends. Zwyciężyli „Magnaci i Czarodzieje” (Kamil Jabcoń, Jan Gapski, Mateusz Czernecki, Mateusz Podkanowicz, Jan Kabaciński), którzy w pojedynku finałowym pokonali drużynę „BBC”. W Counter Strike’u 3 pięcioosobowe drużyny przez 2 godziny prowadziły zmagania antyterrorystów z terrorystami a zwycięzcami została drużyna w składzie: Adam Rusin (1A), Jakub Pranica (1A), Łukasz Jandura (1A), Szymon Walczak (1A), Piotr Brańka (gościnnie). 21 wirtualnych piłkarzy wspomagało swoje ulubione drużyny w rozgrywkach FIFA 14. uczestnicy najchętniej wcielali się w piłkarzy Realu Madryt, Juventusu i Barcelony. Po ilkugodzinnej ‘bieganinie’ po wirtualnym boisku finał należał do Kuby Nowobilskiego (1A). Drugie miejsce uzyskał Szymon Chlebek (2E), zaś trzeci był Stanisław Drożdż (1F). 


Ostatnim punktem programu była gala rozdania nagród w II edycji plebiscytu Sewerynusy. W głosowaniu społeczność uczniowska wyłoniła z grona profesorskiego nominowanych i zwycięzców do nagród w następujących kategoriach: Miss Uśmiechu, Mister Uśmiechu, Mistrz Ciętej Riposty, PokerFace oraz Guru. Plebiscyt, zorganizowany z przymrużeniem oka, świadczy o dużym poczuciu humoru i dystansie do siebie uczniów i nauczycieli I LO. Nagrody w plebiscycie, podobnie jak w zeszłym roku, zostały wykonane własnoręcznie przez Samorząd Uczniowski.


Dzień Luzu Szkolnego.- 25.06.2013


W programie i tym razem nie zabrakło stałych punktów programu, takich jak :Towarzyski mecz siatkówki ( nauczyciele vs uczniowie: 2:1) Mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami uczniów klas I i II ( 6:8). Kurs tańca w pigułce, który prowadziła uczennica klasy 2b Ita Kondera. Pod jej okiem 11 par doskonaliło umiejętności niezbędne podczas wakacyjnych pląsów. Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład pt.: „Jak uczy się matematyki w Egipcie” zorganizowany w ramach Mini Wykładów o Maxi Sprawach. Poprowadził go w języku angielskim pan Joseph Salib Said, nauczyciel matematyki w jednej z egipskich szkół. Uczniowie ‘Goszcza’ mieli okazję porównać warunki i materiał nauczania w swojej szkole i w szkołach w Egipcie, zadać nurtujące pytania i spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zadań z jakimi mają do czynienia ich egipscy rówieśnicy.


Wydarzeniem głównym była gala rozdania nagród w I edycji plebiscytu Sewerynusy. W głosowaniu społeczność uczniowska wyłoniła nominowanych i zwycięzców do nagród w następujących kategoriach: Miss Uśmiechu, Mister Uśmiechu, Do Rany Przyłóż, Do Tańca i do Różańca, Towarzysz Broni oraz Guru. Organizatorzy mogą pochwalić się liczną i entuzjastyczną publicznością zgromadzoną w auli szkolnej, która spontanicznie reagowała na prezentacje nominowanych i nagrodzonych profesorów oraz występy artystyczne uświetniające Galę.


Szkolny Dzień Luzu - 25 czerwca 2012


Na sali gimnastycznej można było oglądać zmagania nauczycieli, którzy ostro rywalizowali z uczniami podczas meczu w piłkę nożną oraz siatkówkę. Niestety pomimo silnej motywacji i walki do ostatniego tchu obydwa mecze przegrali. W auli szkolnej zostały wyświetlone filmy ze szkolnego konkursu filmowego z ubiegłych lat .Największą atrakcją była premiera przedstawienia pt. "Romeo i Julia NIEprawdziwa historia" w wykonaniu uczniów klasy IB. Sztuka opierała się na parodii i zamianie ról - Julia, piękna i giętka niewiasta, grana przez Adriana Krauzowicza oraz męski i przystojny Romeo - Kamila Ziembla. Historia oczywiście kończy się jak w dramacie Szekspira, śmiercią kochanków, spowodowaną kłótniami zwaśnionych rodzin, krewnych Julii, czyli rodziny Soprano oraz rozrywkowych bliskich Romea. Spektakl został wyreżyserowany przez Dianę Klich na podstawie innego przedstawienia, z niemałą pomocą  profesor Teresy Paśko. 


Dzień Luzu Szkolnego - 15 czerwca 2011


 15 czerwca odbył się „Dzień Luzu Szkolnego” organizowany przez Samorząd Uczniowski.


Atrakcje zapewnione uczniom uczyniły ten dzień innym niż wszystkie. Frekwencja była godna pochwały.


Kurs tańca towarzyskiego przyciągnął wielu chętnych, inni zaś z przyjemnością brali udział w meczach towarzyskich. Być może było to spowodowane chęcią pokonania profesorów choć w jednej dziedzinie. Koncerty zwabiły liczne grono miłośników muzyki.


Atmosfera tego wyjątkowego dnia była niepowtarzalna – wszyscy bawili się fenomenalnie!


 


Dzień Luzu Szkolnego - 22 czerwca 2010


Program


Aula 9.00 - 9.40 - Występ kabaretu „DRIFTER” (Kabaret uczelniany PPWSZ w Nowym Targu)


9.40 - 10.10 – Występ kabaretu Cioci Marysi


10.10 - 10.40 – Koncert Baku (Kuba Nowak)


10.50 - 11.20 - Koncert zespołu „My Dear Deer”


11.20 - 11.50 – Występ duetu: Alicja Jachymiak i Hubert Bukański


11.50- 12.20 – Koncert zespołu Flashback Mała sala gimnastyczna


10.00 - 12.00 - Kurs tańca towarzyskiego, który prowadzą : Dariusz Stopka i Łukasz Skupień Sala gimnastyczna


9.00 - 12.00 - Turniej siatkówki 16 czerwca 2009 r. W turnieju siatkówki brali udział uczestnicy wymiany polsko-czeskiej oraz mecz nauczycieli z uczniami. W przerwach międzymeczowych występy Cheerleaderek i grup tanecznych.


Dodatkową atrakcją dnia był konkurs pt. „Mam Talent”, w którym można było zaprezentować wszelkiego rodzaju umiejętności.Odbyły się turnieje piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. 


 


KONKURSY FOTOGRAFICZNE


Organizatorem konkursów fotograficznych jest biblioteka szkolna.


Konkurs fotograficzny    „W życiu piękne są tylko chwile…!"


Do konkursu „W życiu piękne są tylko chwile…! – wspomnienie z wakacji 2013 r." przystąpiło 7 osób, które zgłosiły 12 zdjęć. Większość uczestników skupiła się na fotografowaniu pięknych krajobrazów, zabytków kultury czy urokliwych miejsc, związanych ze swoimi wakacyjnymi podróżami. Zdjęcia przedstawiały realne spojrzenie na fotografowany obiekt lub stanowiły artystyczne interpretacje tematu. Zwycięzców wyłoniono na drodze głosowania, w którym wzięło udział 150 uczniów i nauczycieli.


Wyniki konkursu: I miejsce – Karolina Kula z klasy 3 G i spacerujące owieczki w górach w Irlandii, na które oddano 35 głosów. II miejsce – Małgorzata Pękała z klasy 2 F „Dworzec Główny. Kraków” z liczbą głosów 22. III miejsce – Maria Kowalczyk z klasy 1 A ze zdjęciem „Helios kończy swoją pracę”. Liczba oddanych głosów to 19.


Konkurs fotograficzny " Przyłapani na czytaniu"


Na konkurs wpłynęło 20 fotografii. W konkursie wzięło udział 8 osób. Komisja miała nie lada problem w wyłonieniu zwycięzców, ponieważ wszystkie zdjęcia były piękne i bardzo pomysłowo wykonane. Zdjęcia przekazują pasję fotografowania, wrażliwość artystyczną i opanowany warsztat fotograficzny.


Komisja konkursowa w składzie: pani dyr. Maria Kopeć, pani Hania Sięka, pani Maria Ciężobka, pani Renata Kubaszek-Gelata, pani Dorota Żmuda w swoich ocenach poza obiektywnymi kryteriami co do zgodności tematycznej jakości i estetyki prac, wzięła również pod uwagę indywidualność spojrzenia artystycznego w zakresie wyboru tematu i koncepcji wykonania fotografii.


Wyniki konkursu: I miejsce – „Złota polska jesień” autorstwa Marioli Milaniak z klasy 3D, II miejsce – „Nie widzieć, a wiedzieć” autorstwa Urszuli Bednarczyk z kl. 1F II miejsce - „Agnieszka w krainie czarów” autorstwa Tomasza Chowańca z klasy 3C III miejsce – „Wspomnienie z dzieciństwa” autorstwa Marioli Milaniak, kl. 3D


 


Światowy Dżień Ziemi 2014


28. 04. 2014r. w naszej szkole odbył się występ z okazji Światowego Dnia Ziemi, w którym uczniowie kl. I H pod kierunkiem p. Jagny Dziedzic  w sposób ciekawy i niezwykle atrakcyjny zwrócili uwagę widzów na najważniejsze zagadnienia związane z ochroną środowiska.    Po krótkiej prezentacji, która wzbogaciła naszą wiedzę o korzeniach tego święta, został zaprezentowany  film, w którym profesorowie i uczniowie I LO w Nowym Targu wykazali się swoją wiedzą na temat ekologii.


Głównym celem tej imprezy było jednak przekazanie idei, że dbanie o nasze środowisko nie może sprowadzać się jedynie do teorii. Chcąc uchronić je przed całkowitym zniszczeniem, musimy nasze słowa wprowadzać w życie. Równocześnie ukazano, że możemy podejmować różnorodne,  nietypowe działania w celu realizacji zadań ekologicznych, a nie tylko przysłowiowe zakręcanie kranu lub wyłączanie żarówki. W tym celu odbył się wielki ekologiczny pokaz mody. Pomysłowe, intrygujące  stroje przygotowane przez uczniów, miały podkreślić znaczenie powtórnego wykorzystywania surowców oraz używania materiałów ekologicznych, m.in. w produkcji odzieży. Występ zakończył się udzieleniem kilku zabawnych rad, dotyczących ekologicznego postępowania w życiu codziennym oraz projekcją teledysku „Mother Earth” zespołu Within Temptation.


 


 

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl