Wolontariat

 


 IV Turniej Gier Towarzyskich w Zaskalu


Pod koniec czerwca 2014 uczniowie z Szkolnego Wolontariatu działającego przy naszym Liceum, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Zaskalu. Już po raz czwarty zorganizowali Turniej Gier Towarzyskich, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pensjonariuszy. W trakcie spotkania nie zabrakło również wspólnych rozmów a także spacerów na terenie ośrodka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w kolejnym Turnieju Gier Towarzyskich.
Żonkilowy Goszcz


Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego oraz Wolontariatu Szkolnego uczestniczyli w I Żonkilowym Marszu Nadziei zorganizowanym przez Fundację im. Adama Worwy. Początkowym miejscem spotkania był Nowotarski Rynek, z którego młodzież wyruszyła do Miejskiego Ośrodka Kultury by tam wspólnie z innymi świętować Finał tegorocznej Akcji - Pola Nadziei.  Uczniowie w ten sposób chcieli wyrazić swoją solidarność z osobami ciężko chorymi i pokazać swoją gotowość do niesienia pomocy potrzebującym. 


Warto wspomnieć, że od kilku lat nasze liceum wspiera Ogólnopolską Akcję Pola Nadziei organizując między innymi co roku koncert charytatywny oraz sprzedaż cebulek/żonkili/ na terenie miasta i szkoły.


zdjęcia: http://podhaleregion.pl 
Spotkanie z bajką w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce.


Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zorganizowaliśmy drugi raz spotkanie z bajkami. Dzieci miały możliwość wysłuchania ciekawych opowiadań takich jak: „Legenda o hejnale mariackim”, „Murzynek Bambo”, „Leń”, „Na straganie” i wiele innych. Nie zabrakło również zabawy, w której dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych bajek. Zwycięzcy otrzymywali od nas słodki upominek. Wychowankowie Ośrodka z wielkim zainteresowaniem słuchali czytanych opowieści i również z chęcią brali udział w konkursie, mimo, że pytania nie należały do najłatwiejszych. W przerwach między bajkami śpiewano piosenki, na przykład „Pieski małe dwa”, czy „My jesteśmy krasnoludki”, by umilić czas dzieciom.


Na ich twarzach, przez cały czas bajkowego spotkania, widać było zaciekawienie i radość. Jak mówi jedna z naszych wolontariuszek – „ Nie trzeba wiele, by ktoś się uśmiechnął, wystarczy być, okazać trochę zainteresowania, a już samą obecnością można sprawić komuś wielką radość”. (Elżbieta Swalarz, Wojciech GrzybeK)
Kwadrans w milczeniu, czyli Bible-ing


Bible - ing to inicjatywa polegająca na rozważaniu Słowa Bożego w milczeniu w miejscach publicznych.


Po raz drugi  młodzież z naszego liceum  czytała przez 15 minut wybrany fragment Pisma św. na nowotarskim rynku. Na zakończenie wszyscy podzieli się własną interpretacją przeczytanego fragmentu Ewangelii oraz osobistą refleksją na temat Bibleingu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na Słowo Boże, skierowanie naszego wzroku głębiej, skłonienie do refleksji. Jest to również próba pokazania, że Bóg jest obecny w naszej codzienności, we wszystkim, co robimy.
Akcja CIACHO DLA MAĆKA 


W środę 28 maja Samorząd Uczniowski i Wolontariat Szkolny prowadziły sprzedaż ciast własnoręcznego wypieku :), z której całkowity dochód przeznaczony został na pomoc w sfinansowaniu leczenia Maćka Kuspera .


29 maja Samorząd Uczniowski policzył pieniądze zebrane podczas sprzedaży ciasta- w puszkach było aż 1011, 49zł! i 40 eurocentów.


Czy to serca Goszczan czy żołądki są takie duże? Pewnie jedno i drugie! Pieniądze przekazaliśmy Fundacji im. Adama Worwy, która przekaże je na leczenie Maćka Kuspera. Maciek 4 dni temu otrzymał pierwszą dawkę leku, a przebieg leczenia możecie śledzić na www.maciejkusper.pl


Samorząd Uczniowski i Wolontariat Szkolny dziękują wszystkim darczyńcom i autorom wypieków. Maciek prosi o modlitwę.
 XIII finał edycji Szlachetnej Paczki


W dniach 7-8 grudnia 2013r. odbył się finał XIII edycjiSzlachetnej Paczki. Jest to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki, odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. W tym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się do tej akcji jako darczyńcy i organizatorzy.


Paczki dla wybranej rodziny z naszego powiatu przygotowały klasy: Ia, Ie, If, Ig, IIc, IId, IIf, IIg oraz IIIa. Z zebranych środków finansowych, uczniowie z pomocą nauczycieli i rodziców, zakupili i przekazali następujące dary: artykuły żywnościowe, słodycze, środki czystości, odzież, pościel, naczynia oraz przybory szkolne. Udało się nam także przygotować indywidualne prezenty. Mamy nadzieję, że sprawią one wielką radość obdarowanym i będą dla nich dużą pomocą w trudnej sytuacji.


Pracy było sporo, ale przebiegała ona w miłej atmosferze i była dobrze zorganizowana, a świadomość, że przez nasze działania możemy sprawić, iż święta w tej rodzinie będą szczęśliwe, pozwalała zapomnieć o zmęczeniu. To kolejny raz, kiedy okazało się, że nie trzeba aż tak wiele, aby dać wiele! Kiedy wszyscy zjednoczyliśmy się w akcji, poczuliśmy, jak wiele można zdziałać we wspólnocie, a radość obdarowanych stała się ogromnym sukcesem nas wszystkich. Wszystkim Wam uczniowie, którzy braliście udział w tej akcji, mówimy Dziękujemy!


Serdecznie dziękujemy darczyńcom za wkład finansowy, okazane serce i zaangażowanie. Gorące podziękowanie dla klasy IId za pomoc w zakupach, organizowaniu i przygotowywaniu paczek oraz ich przewożeniu. (red. mgr J. Frączek) 
 Świąteczna Zbiórka Żywności


Jak co roku, w dniach 13 i 14 grudnia 2013r. liczna grupa wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, organizowanej przez Akcję Katolicką przy parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. Około 50 wolontariuszy zbierało żywność w sklepach (Delikatesy „Kostela” oraz supermarket „Steskal”), rozdając klientom ulotki i zachęcając do włączenia się w akcję poprzez kupno dodatkowych produktów tj. mąki, cukru, makaronu, słodyczy, a także środków czystości itp. Pozostali uczniowie pomagali przy segregowaniu żywności, przygotowywaniu paczek oraz ich rozwożeniu do wyznaczonych rodzin.


Właściciele sklepów chętnie zgodzili się na przeprowadzenie akcji, za co im serdecznie dziękujemy. Praca wolontariuszy była nagradzana uśmiechem klientów, którzy miło traktowali młodzież i chętnie włączali się w zbiórkę. Udało się zebrać bardzo dużą ilość produktów, które trafią do najbardziej potrzebujących osób, sprawiając, że Święta w ich rodzinach będą przeżyte godnie i radośnie. To jest wystarczającym wynagrodzeniem poświęconego przez wolontariuszy czasu.


W tych dniach dało się zaobserwować, jak wiele radości sprawia młodym ludziom niesienie pomocy innym. Akcja ta jest piękną nauką dzielenia się i bezinteresownej pomocy innym. Dzięki takim działaniom umacniamy wiarę w człowieka, że pot­ra­fi być dob­ry, i że jesteśmy w  sta­nie to dob­ro wyz­wo­lić! 


Serdecznie dziękujemy Wszystkim życzliwym i wspierającym tę akcję!


(red. mgr J. Frączek) 
finał plebiscytu Aktywny 2013


W dniu 5 grudnia 2013 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbył się finał plebiscytu Aktywny 2013. W tegorocznej edycji Laureatem plebiscytu został nasz Szkolny Młodzieżowy Wolontariat. Tytuł ten jest ogromnym zaszczytem i będzie nas mobilizował do dalszej, jeszcze bardziej wytężonej pracy. Działania, które podejmujemy ukierunkowane są na pomoc potrzebującym, wymagającym wsparcia materialnego, chorym, samotnym i starszym. Nasi wolontariusze chętnie biorą udział w licznych przedsięwzięciach, daje im to dużo radości, uświadamia, że większa jest radość w dawaniu niż braniu. Uczy pożytecznego spędzania wolnego czasu. Pokazuje jak ważną rolę w życiu spełnia wspólnota. Młodzi wolontariusze uczą się pokory, współczucia, cierpliwości i wyrozumiałości. Ta grupa licealistów jest silnie zmotywowana do robienia czegoś dobrego, pożytecznego. Chcą być potrzebni. Są otwarci na nowe doświadczenia życiowe, chętnie ofiarują swój wolny czas potrzebującym. Jesteśmy bardzo dumni z naszych wolontariuszy.


Chcielibyśmy podziękować tym, którzy oddali na nas swój głos, a także wszystkim, którzy wspierają naszą pracę. Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji naszej szkoły oraz Samorządu Uczniowskiego za wszelką pomoc, wsparcie i umożliwienie nam działalności w ramach Szkolnego Młodzieżowego Wolontariatu. Podziękowania należą się też panu Tomaszowi Szladze, który jako organizator tego wydarzenia, włożył dużo serca i pracy w przygotowanie plebiscytu. Dzięki takim spotkaniom, możemy uwrażliwiać młodzież, ale i wszystkich ludzi dobrej woli na rzecz niesienia pomocy potrzebującym. Zespół Cocoon Band ze Środowiskowego Domu Samopomocy Radość Życia z Rabki-Zdroju zadbał o oprawę muzyczną, sprawiając, że atmosfera Nowotarskiego Dnia Wolontariusza była radosna, pełna śpiewu i zabawy. Gościem specjalnym był Przedstawiciel Stowarzyszenia Siemacha, który opowiedział o pracy wolontariuszy w Krakowie, zachęcając zgromadzoną młodzież do kontynuowania działalności wolontaryjnej po podjęciu studiów.

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl